Sosyal CRM Nedir ve Avantajları Nelerdir?

Sosyal CRM, kuruluşların müşterileriyle etkileşim kurmasını sağlamak için sosyal medya hizmetleri, teknikleri ve teknolojisinin kullanılması olarak tanımlanan bu kavram günümüz teknoloji çağı içerisinde markalara verimli olarak hedef kitle analizi yapabilmek adına kaynaklık etmektedir. Her sektörde etkin bir role sahip sosyal medya kullanımı müşteri ilişkileri için etkileşime elverişli yapısı sayesinde etkin bir kanal olarak kullanılmaktadır.

Sosyal CRM, geleneksel CRM araçları ile Twitter, Instagram, Linkedin, Facebook, Tiktok gibi sosyal medya platformlarının bir araya gelmesiyle doğuyor. İşletmeler pazarlama faaliyetlerinde başarı elde edebilmek için sosyal medyayı aktif olarak kullanmalıdır.

İşletmeniz için hayati bir değer taşıyan sosyal medya kullanımı içerisinde CRM olması önemli bir etmendir. Geleneksel CRM programlarıyla müşterileriniz hakkında veri toplayabilirsiniz ama günümüzün şartları ile değişen hedef kitle üzerinde sosyal medya platformları en güncel verileri sunarak daha sağlıklı sonuçlar verebilmektedir. Sosyal CRM ile müşterilerinizle ilgili en doğru bilgileri toplayarak analiz edebilirsiniz.

Sosyal CRM Avantajları Nelerdir?

 

  • Markalara gerçek zamanlı bilgi kaynağı sunarak hedef kitleyle ilgili verileri analiz eder ve onlara ulaşmada etkili stratejiler geliştirebilirsiniz.

               

  • Sosyal CRM işletmelere en hızlı geri bildirim alma fırsatı sunar. Anlık geri bildirim alarak müşteri istek ve beklentilerine hemen müdahale edebilir ve müşteri memnuniyetini en hızlı şekilde sağlayabilirsiniz.

               

  • Sosyal CRM müşterileri hayat şartları, demografik özellikler gibi ulaşılması zor bilgilere kolayca erişmenizi sağlıyor. Bu şekilde hedef kitleyi doğru analiz ederek en uygun pazarlama yöntemlerini ve müşteriye özel kampanyaları daha kolay oluşturabilirsiniz. Özetle sosyal CRM işletmenize kişiselleştirilmiş pazarlama kampanyaları oluşturma kolaylığı sunar.

               

  • İnsanların sosyal medyada ürün ve hizmetleriniz hakkında ne düşündüklerini ve ne konuştuklarını öğrenebilirsiniz. Böylece ürün ve hizmetlerinizle ilgili beklentileri kolaylıkla karşılayabilirsiniz

               

  • Kanallar üzerinden anlık olarak geri dönüşler etkileşimi arttırarak kurumların hedef kitlelerine yaklaşarak aidiyet oluşturmalarını ve bağlanmalarına sağlayacaktır.

 

Sizler de markanız için müşteri ilişkileri yönetiminde sosyal medyanın gücünü doğru şekilde kullanarak profesyonel danışmanlık hizmetiyle bu süreci daha sistemli hale getirebilmek  için bizimle iletişime geçebilirsiniz.